Parterowy dom - ciekawe rozwiązanie

Domy parterowe kojarzą się zazwyczaj z małymi domkami ukrytymi pod ciężkimi, spadzistymi dachami. Nie musi tak jednak być - dom parterowy również daje bardzo duże możliwości stworzenia oryginalnego projektu, zawierającego różne ciekawe rozwiązania architektoniczne.
Jeśli zastanawiamy się nad wyborem parterowego domu, powinniśmy wiedzieć, że projekty domów parterowych o płaskim dachu są zazwyczaj dużo ciekawsze, niż tych o dachu spadzistym. Wynika to z tego, że płaski dach nie narzuca określonego, bardzo zwartego kształtu bryły budynku. Płaski dach pozwala na bardzo swobodne kształtowanie konstrukcji i na przykład na rozbicie jej na kilka odrębnych brył. Oczywiście takie rozwiązanie wymaga odpowiedniej, dosyć dużej działki. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością wolnej przestrzeni możemy spokojnie zdecydować się na tego typu rozwiązanie. Dodatkową zaletą parterowych domów jest to, że często są tańsze w realizacji. Projekty domów parterowych stawiają zdecydowanie mniejsze wymagania ścianom konstrukcyjnym, nie wymagają uwzględniania schodów. Budowa domu jednokondygnacyjnego nie wiąże się z koniecznością stawiania wysokich rusztowań.
Oczywiście parterowe domy mają również swoje wady. Należy do nich między innymi problem z rozmieszczeniem instalacji, który wynika przede wszystkim z dużej odległości między kuchnia a łazienką. Innym problemem, który wiąże się często z domami parterowymi jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Jeśli jednak uporamy się z tymi problemami, dom parterowy może okazać się naprawdę ciekawym rozwiązaniem. Projekty parterowych domów charakteryzują się naprawdę dużą różnorodnością i dają wyjątkowo dużą swobodę wyboru konkretnych rozwiązań. Oczywiście bardzo wiele będzie zależało także od możliwości naszego portfela oraz działki, którą dysponujemy, warto jednak rozważyć wybór domu jednokondygnacyjnego.