86. Strefy buforowe i mostki termiczne – o co z tym chodzi?

Wielokrotnie wspomina się o tym, jak ważna jest lokalizacja czy rozkład pomieszczeń, czy to w projektach domów parterowych, czy projektach domów piętrowych. Nie tak często wspomina się o tak zwanych strefach buforowych, które również mogą stanowić bardzo istotny element w projektowaniu domu energooszczędnego.
Czym są strefy buforowe? Strefą buforową możemy określić na przykład wiatrołap. Niektórzy inwestorzy rezygnują z tworzenia wiatrołapu, powołując się zapewne na funkcje estetyczne, jednak musimy podkreślić z całą stanowczością: to są tylko funkcje estetyczne; nie ma żadnych zalet, jeśli chodzi o funkcje ekonomiczne czy czysto praktyczne. Warto wiatrołap posiadać i wybierać takie projekty domów, w którym wiatrołap się pojawia.
Strefą buforową mogą być także przeszklone pomieszczenia, takie jak oranżerie czy zabudowane tarasy. Z pewnością takie miejsca docenimy późną jesienią, gdy wokół cała roślinność przybierze piękne barwy, jednak ze względu na temperatury (i często także ze względu na opady) przebywanie na zewnątrz nie należy do najprzyjemniejszych; takie oszklone pomieszczenia pozwolą nam nie tylko na miłe spędzenie czasu, ale na bliższe „bycie” z naturą.
Na pewno budynek powinien cechować się, mimo wszystko, zwartą bryłą – znacznie zmniejszy to jego zapotrzebowanie na energię, jak również na ewentualne utraty ciepła. Znaczenie ma to, aby nasz dom posiadał jak najmniejszy obwód przy dużej powierzchni mieszkalnej; ogranicza nam to ilość ścian zewnętrznych. To właśnie na załamaniach ścian występują tzw. mostki termiczne.
Dobry projekt domu energooszczędnego sprawia, aby mostki termiczne zostały zlikwidowane do absolutnego minimum. Mostkami mogą stać się nieszczelne okna, nadproża, błędy w wykonaniu izolacji termicznej ścian (także ścian piwnic).