Poszukiwanie projektu domu jest stosunkowo trudnym zadaniem. Wynika to przede wszystkim z tego, że wiele osób, które decydują się na zainwestowanie w budowę nie posiada dużej wiedzy technicznej. Jednocześnie wybór różnych propozycji, różniących się pod względem wyglądu oraz kosztów, nie ułatwia podjęcia decyzji.
Oczywiście każdy projekt domu zawiera informacje określające parametry budynku, a także szacunkową cenę realizacji. Nie da się jednak ukryć, że dysponowanie pewną wiedzą techniczną z zakresu budownictwa może być bardzo przydatne przy oglądaniu projektów. Dzięki temu łatwiej jest wybrać rozwiązania, które będą dopasowane do konkretnych potrzeb inwestora. Trzeba także pamiętać, że w gotowym projekcie domu można wprowadzić różnego rodzaju zmiany. Warto orientować się w zakresie takich zmian.
Na szczęście ocena wielu najbardziej istotnych parametrów projektu nie jest aż tak skomplikowana. Dla większości inwestorów najważniejszą kwestią będą wydatki poniesione na budowę. Taka inwestycja może trwać latami, dlatego dokładne rozplanowanie finansów jest niezbędne. W katalogach z projektami znajdują się również dane dotyczące kosztów, jednak trzeba zawsze pamiętać, że są one jedynie szacunkowe i mogą ulec zmianie, zwłaszcza jeśli w projekcie zostaną wprowadzone modyfikacje. Dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się zlecenie przygotowania dobrego kosztorysu budowy. Zatrudnienie dobrego kosztorysanta nie jest tanie, ale pozwoli na dużo bardziej precyzyjne określenie wszystkich wydatków, które będą niezbędne do zakończenia budowy.
Projekty domów różnią się również w dużym stopniu pod względem metrażu. W katalogach dostępne są małe, oszczędne parterowe domy oraz przestronne rezydencje. Na pewno wielkość domu będzie zależała w dużym stopniu od możliwości finansowych, ale nie można także lekceważyć potrzeb mieszkaniowych. Na szczęście architekci starają się tworzyć projekty domów, które spełnią potrzeby inwestorów, dlatego bez trudu można znaleźć funkcjonalne i jednocześnie oszczędne budynki. Popularnym rozwiązaniem jest między innymi tak zwane poddasze użytkowe, które pozwala na maksymalne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni i jednocześnie nie podnosi w znacznym stopniu kosztów budowy. Rezygnuje się natomiast z mało praktycznych i drogich elementów takich jak piwnica.
Przykładowe projekty pracowni Z500
Oczywiście trzeba także brać pod uwagę fakt, że dany budynek stanie na konkretnej działce budowlanej, która ma również swoje parametry. Dotyczy to głównie wielkości działki, a także jej kształtu oraz usytuowania względem kierunków świata. Ten ostatni czynnik jest istotny głównie w przypadku domów pasywnych. W takim przypadku przeszklenia w budynku powinny zostać umieszczone od strony południowej, co pozwoli zaoszczędzić na energii elektrycznej.
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także tak zwane domy energooszczędne. Chociaż ich budowa jest droższa od podobnych, ale bardziej tradycyjnych inwestycji, umożliwia bardzo odczuwalne zmniejszenie kosztów eksploatacji, przede wszystkim wydatków na ogrzewanie budynku. Ma to ogromne znaczenie w sytuacji wysokich cen opału. W związku z tym część inwestorów woli ponieść większe wydatki na etapie budowy w zamian za przynajmniej częściowe uniezależnienie się od zmiennych kosztów ogrzewania.
Na pewno idealny projekt domu powinien również odpowiadać upodobaniom estetyczny. Jednocześnie należy także pamiętać, że budynek musi dobrze komponować się z otoczeniem, na przykład drewniany dom w stylu zakopiańskim nie będzie pasował na przedmieściach dużego miasta. Na szczęście również pod względem estetyki dostępna jest bardzo duża różnorodność interesujących propozycji. W związku z tym większość osób nie ma problemu ze znalezieniem interesujących rozwiązań.
Osoby, które dysponują większymi środkami, mogą zdecydować się na zlecenie przygotowania indywidualnego projektu domu architektowi. Jest to stosunkowo rzadko wybierane rozwiązanie, ponieważ wiąże się z kosztami. Zazwyczaj na takie wyjście z sytuacji decydują się inwestorzy o bardziej specyficznych potrzebach.
Artykuł na podstawie: