74. Niezbędne konsultacje z architektem adaptującym

Choć wielokrotnie posługujemy się pojęciem „projektu gotowego”, nie istnieje projekt, który możemy zakupić i od razu zacząć budowę wymarzonego i wypieszczonego domu. Trzeba pamiętać o etapie adaptacji projektu – a co istotne, powinniśmy skonsultować się z architektem adoptującym jeszcze przed zakupieniem projektu.
Wybierając architekta adoptującego, warto zaprezentować mu kilka projektów domów gotowych, na które bylibyśmy skłonni się zdecydować, oraz przedstawić dokumenty naszej działki. Przygotowując się merytorycznie do spotkania, unikniemy marnowania cennego czasu, a dyskusja stanie się rzeczona i konkretna. Wyeliminuje projekty, które zdecydowanie powinny zostać odrzucone – architekt adoptujący, który będzie miał wiedzę na temat naszych gustów i możliwościach działki, może zaprezentować jakiś swój projekt, który akurat idealnie nam podpasuje.
Podczas konsultacji powinniśmy porozmawiać o kosztach realizacji domu – czasem zdarza się, że biura, które oferują projekty gotowe, udostępniają ogólny kosztorys; zawsze warto o takie materiały poprosić. Kosztorys wstępny architekt adoptujący może oszacować na podstawie materiałów z katalogów bądź stron internetowych. Niektóre rozwiązania wpływają na podwyższenie lub obniżenie kosztów realizacji, warto więc przyjrzeć się im bliżej; dotyczą one formy czy kształtu dachu, systemu konstrukcyjnego, stopnia skomplikowania rzutu budynku, ilości kominów, wielkości i kształtu przestrzeń czy wielkości otworów (długości czy wielkości podciągów). Zdarza się czasem, że koszty przewyższają budżet, który zaplanowaliśmy – warto wtedy zastanowić się z architektem adoptującym, czy można koszty tak zmniejszyć, żeby nie stracić na jakości. Jeśli niestety nie ma takiej możliwości, powinniśmy się przyjrzeć innym projektom domów, które będą także odpowiadały naszym wymaganiom estetycznym, ale lepiej podpasują nam, jeśli chodzi o wymagania finansowe.

Projekty domów jednorodzinnych.