Najpopularniejsze projekty domów

W budownictwie, podobnie jak w każdej innej branży, można zauważyć różne zmieniające się trendy. Tego typu zmiany częściej podyktowane są praktycznymi względami niż modą. Obecnie najpopularniejsze projekty cechują się głównie oszczędnością.

Dla większości osób kwestie finansowe mają kluczowe znaczenie w przypadku wyboru projektu domu. Niestety koszty budowy wzrosły w ciągu ubiegłych lat. Problematyczne może być również uzyskanie kredytu na budowę większego domu. W związku z tym najczęściej wybierane projekty domów to przede wszystkim nieduże budynki parterowe. W ramach oszczędności rezygnuje się z piwnicy, która nie jest konieczna, zwłaszcza w przypadku większej działki, a jej wykonanie jest dosyć problematyczne i kosztowne. Innym ekonomicznym rozwiązaniem jest poddasze użytkowe. Takie poddasze znacznie zwiększa funkcjonalność domu i jego metraż bez konieczność inwestowania w dodatkową kondygnację.

Oprócz względów finansowych, na wybór mniejszych projektów domów wpływają także przemiany społeczne. Do przeszłości przeszedł model rodziny wielopokoleniowej, która wymaga dużego, przestronnego domu. W przypadku większości rodzin parterowy dom z dwiema lub trzema sypialniami jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby.

Dom miejscem świętym

 

Jednocześnie wiele osób wybierając projekt domu zwraca również uwagę na koszty eksploatacji budynku. Pod tym względem również wybór mniejszego domu jest zazwyczaj dużo bardziej korzystny. Przede wszystkim przekłada się na niższe koszty ogrzewania, które stanowią spore obciążenie dla rodzinnego budżetu.

Zdecydowana większość inwestorów decyduje się na raczej klasyczne, sprawdzone rozwiązania. Dotyczy to także estetyki budynków. Chociaż można znaleźć bardzo ciekawe projekty domów o mniej standardowym wyglądzie, które wyróżniają się dużą oryginalnością, niewiele osób decyduje się na zrealizowanie tego typu inwestycji. Trudno się temu dziwić - budowa domu to ogromne koszty i nikt nie chce ryzykować. W takiej sytuacji większość inwestorów wybiera znane i wypróbowane rozwiązania.

Najczęściej wybierane projekty opierają się zazwyczaj na prostym schemacie, gdzie na parterze znajduje się strefa dzienna, czyli salon połączony z kuchnią. Modne jest stosowanie dużej ilości przeszkleń, czyli np. dużych okien, które optycznie powiększają pomieszczenia i sprawiają, że wnętrze wydaje się dużo bardziej przestronne. Jednocześnie stanowią źródło dziennego światła, co pozwala zmniejszyć wydatki na elektryczność. Poddasze użytkowe przeznaczone jest natomiast na sypialnie. Ponieważ w takich budynkach rezygnuje się z piwnic, garaż zostaje umieszczony na poziomie parteru razem ze wszystkimi pomieszczeniami gospodarczymi, takimi na przykład jak kotłowania.

Takie rozplanowanie wszystkich pomieszczeń pozwala na stworzenie funkcjonalnego domu, który będzie jednocześnie stosunkowo tani w budowie. Zdecydowanie odchodzi się od wysokich, piętrowych budynków. Jednocześnie coraz większą wagę przykłada się do estetyki domu, także jego wyglądu na zewnątrz. W tym celu stosuje się różne rozwiązania, które mają na celu urozmaicenie bryły budynku. Duże znaczenie ma także wykończenie, np. takie elementy jak rodzaj wybranej elewacji. Wygląd budynku powinien dobrze komponować się z otoczeniem, nie może kontrastować z innym elementami architektonicznymi, znajdującymi się w pobliżu, ani z krajobrazem.

Inny istotny trend, który można zauważyć w budownictwie to rosnąca popularność rozwiązań ekologicznych. Pozwalają one na zmniejszenie wydatków, a także ograniczenie produkcji zanieczyszczeń. Coraz więcej osób szuka domów energooszczędnych. Ta tendencja idzie w parze z zainteresowaniem nowymi technologiami takimi jak pompy ciepła, panele słoneczne, czy wentylacja z odzyskiem ciepła, które mają nie tylko korzystny wpływ na środowisko naturalne, ale także umożliwiają zaoszczędzenie na energii.

Oczywiście nadal znajdują się inwestorzy, którzy wybierają większe domy. Zazwyczaj są to jednak osoby, które po prostu dysponują znacznie większymi środkami finansowymi i koszty budowy nie mają dla nich tak dużego znaczenia.

Luksusowy dom

Projekt nowoczesnego domu

Gotowe projekty, ich wykorzystanie i zmiany