83. Dom energooszczędny kontra ogrzewanie i wentylacja

Jakie jest podstawowe założenie projektu domów energooszczędnych? Oczywiście – oszczędzanie energii. Jak jednak stworzyć i wykonać taki projekt, dzięki którym tę energię wykorzystywać będziemy w sposób najbardziej efektywny i skuteczny?
Z pewnością musimy przyjrzeć się instalacji grzewczej i wentylacji, która ma być zastosowana w naszym domu i która powinna zostać dołączona do naszego projektu. Odpowiednią temperaturę pokojową mogą zapewnić nam nośniki energii – od gazu, poprzez olej opałowy, na energii elektrycznej skończywszy. Jest to niewątpliwie jedne z popularniejszych rozwiązań, warto jednak zastanowić się nad rozwiązaniem, które jest lepsze, ale równocześnie sporo droższe – a więc wykorzystywanie naturalnych źródeł energii.
Jak wykorzystywać naturalne źródła energii? Decydując się na taki krok, możemy zainwestować w pompy ciepła albo systemy solarne. W obu przypadkach otrzymamy energię, która zapewni nam ciepłą wodę użytkową. System solarny, poza uzyskiwaniem ciepłej wody użytkowej, wspomagać może system grzewczy w budynku. Jest to system wspomagający, ale możemy zdecydować się też na system, który całkowicie spełni nasze zapotrzebowania. Całkowite zapotrzebowanie na ciepło zapewni bowiem pompa ciepła – pobiera ona energię z ziemi, powietrza lub wody.
Dbając o odpowiedni bilans energetyczny budynku, musimy poświęcić także uwagę odpowiedniej i optymalnej dla naszego budynku wentylacji. Jednym z najlepszych rozwiązań, które możemy zastosować, jest instalacja centrali wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej, dodatkowo wyposażonej w możliwość odzyskiwania ciepła z powietrza wydostającego się na zewnątrz. Aby odzyskiwać wspomniane ciepło potrzebne nam urządzenie, które nazywa się rekuperator.
Projekt domu energooszczędnego wyróżniają nowoczesne techniki ogrzewania i wentylacji – warto wykorzystywać te metody, które już zostały przetestowane i wiemy, że na pewno są skuteczne.