33. Nowoczesność jest nudna?

Mógłby się tutaj zacząć bój pomiędzy tymi, którzy wybiorą tradycyjne projekty domów a tymi, którzy wybiorą ich nowoczesną wersję. Bardzo często „nowoczesność” kojarzymy z luksusowymi projektami domów – być może poprzez wykorzystywanie dużej ilości szkła; częstokroć nasza szyba może być wielkości od podłogi aż po sufit, i zajmować całą ściany szerokość.
Pojawia się nowy nurt w projektach domów, dzięki któremu minimalizm coraz bardziej jest w cenie. W związku z tym, w pracowniach pojawiają się nie tylko domu stylizowane na staropolskie dworki (o których już pisaliśmy), ale także nowoczesne projekty domów. Mnogość wyboru sprawia, że każdy powinien znaleźć satysfakcjonującą go opcję. A jeśli nawet, zawsze możemy starać się odpowiednio dobre wykonać adaptację projektu do naszych potrzeb, a w ostateczności – zamówić projekt indywidualny (wybierając tę opcję, musimy być jednak świadomi kosztów, o wiele większych niż zakup gotowego już projektu).
Mylącym stereotypem jest identyfikowanie „projektu domu nowoczesnego” z bezdusznymi, nijakimi tworami, głównie z betonu, szkła i stali; taki twór często nie jest utożsamiany z domem, ale nowoczesnym biurowcem i nikomu nie powinniśmy się dziwić, że ciężko sobie wyobrazić „przytulność” w takim miejscu. Niemniej, musimy pamiętać, że choć owszem, nowoczesne domy wykorzystują głównie tego typu elementy – beton, szkło i stal – niekoniecznie oznacza to, że powstanie nam dom „bez duszy”.
Naturalnie, istotne jest skomponowanie wszystkich elementów ze sobą. A wśród elementów mamy w czym wybierać – stalowe, abażurowi balustrady na balkonach; elewacje z drewna lub kamienia połączone z bielą; przeszklenia od podłogi po więźbę dachową… Doświadczony architekt z pewnością stworzy taki projekt domu nowoczesnego, byśmy czuli się tam zdecydowanie jak w domu. A może pozwolimy sobie na jeden dodatkowy, odważny kolor, który ożywi całą konstrukcję i doda projektowi odpowiedniego pazura?