49. Słoneczna energia metodą na energooszczędność

Coraz modniejsze stają się projekty domów energooszczędnych. Doceniamy to, że – pomimo wysokiej inwestycji „na start” – w dalszej perspektywie umożliwi to zauważalne zyski finansowe, nie mówiąc o zyskach nie dotyczących pieniędzy (czyli na przykład o zyskach dla środowiska). Jednym z możliwości wybrania dobrego projektu domu energooszczędnego jest budowa domu pasywnego.
Każdy dom pasywny musi posiadać swój kolektor słoneczny – zainstalowany system solarny nie tylko pozyskuje energię z promieni słonecznych, ale przekształca je na cenne dla nas ciepło. Instalacja takich kolektorów idealnie wpasowuje się w ideę budynku pasywnego – według tej idei budynek powinien być samowystarczalny energetycznie.
Kolektory stanowią idealne źródło ciepła (a już na pewno idealne pod względem czysto finansowym, ekonomicznym) – aby pracowały, potrzebne są znikome ilości energii elektrycznej. Praca pompy solarnej na pierwszym biegu to pobór na poziomie 30 W, czyli bardzo, bardzo niewielkiej.
Jest niewiele warunków, które trzeba spełnić przy montażu kolektorów – główne to te, że trzeba pamiętać, aby optymalny kąt nachylenia wynosił 45o, a orientacja miała miejsce w kierunku południowym. Ponadto, nasze kolektory możemy zainstalować na sześć różnych sposobów: na dach skośny lub płaski, w daszek osłonowy, w fasadę, a nawet barierkę balkonu. Najlepiej jednak, by kolektory montowane były na dachu, wtedy są najbardziej efektywne – taki model montażu jest także najbardziej popularny.
Kolektory słoneczne na pewno zwiększą atrakcyjność naszego budynku pod kątem pozyskiwania energii odnawialnej, będą także ważnym elementem w projekcie domu energooszczędnego. Zachęcamy, aby skupiać się na tym aspekcie energooszczędności przy wyborach projektu – w przyszłości pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnych kosztów.