71. Ile kondygnacji powinien mieć projekt domu?

Naturalnie – nie ma odgórnie narzuconej liczby kondygnacji, którą powinien posiadać nasz projekt. No, chyba, że liczymy od zera – wtedy puszczamy oczko do wszystkich i stwierdzamy, że to jednak jest niemożliwe, także, drodzy Czytelnicy, umówmy się, że liczymy od jedynki.
Jest mnóstwo artykułów na temat tego, czy warto mieć piwnicę – oprócz tego, czy nam się te dodatkowe pomieszczenia przydadzą, warto też zwrócić uwagę na to, czy my w ogóle mamy możliwość posiadania piwnicy (zależy to przede wszystkim od poziomu wód gruntowych na naszej działce). Niewątpliwie ta kondygnacja będzie szczególnie cenna dla osób ceniących sobie porządek i zakładających większą liczbę lokatorów w naszym budynku; umieszczenie w piwnicy kotłowni czy spiżarni poprawni ogólny komfort mieszkania.
A co z dylematem między parterem i piętrem? Niewątpliwie dom piętrowy z piwnicą ma wyraźny i klarowny podział; część dzienną znajdziemy na parterze, nocną na tych wyższych kondygnacjach, zaś pomieszczenia gospodarcze odnajdziemy w piwnicy. Nieco inaczej jest w przypadku nowoczesnych domów parterowych, które muszą zwrócić szczególny nacisk na dobre rozplanowanie względem tych funkcji. Jeśli mamy dużą powierzchnię użytkową w domu parterowym, na pewno łatwiej i klarowniej jest nam tę przestrzeń zagospodarować; problem tworzy się, gdy nasz dom parterowy jest niewielkich gabarytów.
…od powierzchni też bardzo dużo zależy, jeśli bierzemy pod uwagę liczbę kondygnacji. Mając dużą działkę, a na której swobodnie możemy postawić dom o powierzchni nawet dwustu metrów kwadratowych, możemy spokojnie tak zagospodarować pomieszczenia, że nie potrzebujemy dodatkowych kondygnacji – także tutaj zależy tylko od naszej kwestii estetycznej i tego, czy nie będziemy chcieli uzupełnić naszego projektu domu o dodatkowe pomieszczenia, jak na przykład biblioteczka czy pokój telewizyjny.