Drewniane domy

Drewno jest jednym z najstarszych budulców, jakie można znaleźć, choć wielu osobom kojarzy się obecnie z wiekowymi, kurnymi chatami. Jednak nawet w dobie szkła i betonu pogląd ten nie jest słuszny, gdyż domy drewniane nie muszą być przeżytkiem – wręcz przeciwnie, powoli wracają do łask. Dlatego też warto zapoznać się z ich charakterystyką i dostępną na naszym rynku ofertą.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ekologiczność drewnianych domów. Do najlepszych przykładów należą tutaj domy oparte na technologiach skandynawskich, szczególnie fińskich, które wznoszone są z bali, uzyskiwanych z odnawialnych surowców. Co więcej, produkcja drewnianych bali i szkieletów wymaga znacznie mniejszego zużycia energii niż produkcja cementu, a powstające w jej trakcie odpady są nieszkodliwe dla środowiska i mogą być wykorzystane na przykład w celach opałowych. Drewniane konstrukcje zapewniają również odpowiednią termoizolację, której nie trzeba uzupełniać o tworzywa sztuczne, w tym styropian.
Inną cechą, wyróżniającą drewniany dom na tle pozostałych, jest szybkość jego konstrukcji. W zależności od stosowanych technologii konstrukcyjnych, wielkości i rodzaju domu, a także lokalnych warunków, czas jego wzniesienia może wynosić jedynie kilkanaście dni roboczych, co jest znacznie bardziej korzystne, niż długotrwała, często kilkumiesięczna budowa murowanego domu.
Opisywane budynki, oprócz wszystkich wymienionych już zalet, charakteryzują się klimatem, jakiego nie da się osiągnąć w żadnym murowanym domu. Zapach drewna przenika bowiem całe wnętrze, dodając mu harmonii z naturą i pozwalając odpocząć z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Co więcej, drewno odznacza się naturalnym ciepłem, które koi i uspokaja, co niewątpliwie stanowi wielką zaletę dla osób szukających prawdziwego domowego zacisza.
Na koniec warto wspomnieć, że częste obawy dotyczą trwałości konstrukcji drewnianych. Obecnie jednak technologia ich produkcji, jak również konserwacja, zapewnia długoletnią odporność na najgorsze warunki klimatyczne, czego przykładem mogą być domy skandynawskie.