Nowoczesne domy

Nowoczesne domy to pojęcie niezwykle szerokie, pod którym mogą się mieścić zarówno nieruchomości wznoszone w nowoczesnej aranżacji fasady i wnętrza, jak również te, które pomimo tradycyjnego wystroju i kubatury, są wyposażone w najnowsze technologie, zapewniające im energooszczędność, a nawet sprawiające, że zaliczane są do „inteligentnych domów”. Tak szeroki wachlarz ofert może zostać zaproponowany w biurze projektowym każdemu zainteresowanemu klientowi, jednak to do niego należy ostateczna decyzja, dlatego też warto już wcześniej zastanowić się, co jest szczególnie interesujące.
Jeśli pod hasłem nowoczesnego domu kryje się według klienta nowoczesna architektura, powinien on przede wszystkim inwestować w budownictwo o industrialnym, albo futurystycznym wyglądzie. W ten nurt wpisują się nieruchomości zarówno o prostym, wręcz ascetycznym wyglądzie, utrzymane w biało-szarej kolorystyce, kojarzącej się głównie z domami skandynawskimi, jak i domy przywodzące na myśl budowle rodem z filmów science-fiction, będące odbiciem indywidualizmu twórców i klientów. W wystroju nowoczesnych wnętrz dominują zwykle tworzywa sztuczne, metal i szkło.
Domy nowoczesne w rozumieniu zastosowania w nich najnowszych technologii, nawet przy wyglądzie tradycyjnym, mogą być z kolei wyposażone w różnorodne elektroniczne systemy. Należą do nich między innymi światła, które zapalają się na klaśnięcie albo innego rodzaju sygnał, bez potrzeby podchodzenia do przełącznika, albo rolety w oknach, które podnoszą się po naciśnięciu guzika w pilocie. Innym ciekawym rozwiązaniem może być zdalne sterowanie systemem grzewczym, pozwalające na nastawienie go na odpowiednią temperaturę z pomocą mobilnego urządzenia, na przykład podczas powrotu do domu. Ważną kwestią może być również zainstalowanie w ogrodzie urządzeń, które po zaprogramowaniu, będą dbały o jego odpowiednie zroszenie i oświetlenie. Wszystkie te elementy powinny być wprowadzone już na etapie projektu, co pozwoli uniknąć w przyszłości kłopotliwych i czasochłonnych zmian w instalacjach i aranżacji domu.