Warunki zabudowy działki

Decydując się na budowę domu, trzeba być świadomym ograniczeń, jakie narzucają nam warunki zabudowy opracowane przez odpowiednią gminę. Istnieje również szereg przepisów ogólnych, których należy przestrzegać.
Tak więc, powierzchnia działki, na której ma stanąć jakikolwiek wolno stojący dom nie może być mniejsza niż 450 metrów kwadratowych, przy jej szerokości minimum 14 metrów. Można zmniejszyć te wymiary, jednak wiąże się to z ogromną liczbą załatwianych formalności. Dodatkowo, dom musi znajdować się w minimalnej odległości od granicy działki. Dla ścian bez okien wynosi ona 3 metry, w przypadku zaś barier zewnętrznych z otworami okiennymi i drzwiowymi - 4 metry. Oczywiście, można wybudować się na granicy działki, jednak trzeba spełnić szereg kryteriów, a i tak wszystko zależy od naszego sąsiada. Jeśli jego dom nie znajduje się również przy granicy, to można zapomnieć o takim rozwiązaniu.
Plan zagospodarowania działki również jest określony prawem budowlanym. Wszystkie elementy muszą przestrzegać wymaganych odległości. Szambo, kompostowniki i pojemniki na śmieci muszą znajdować się w określonej odległości od granicy działki oraz ujęć wody pitnej. Podobnie sprawa przedstawia się z kontenerami na odpadki, które można postawić przy ogrodzeniu w przypadku, gdy sąsiad ulokował tam też swoje pojemniki.
W przypadku warunków zabudowy terenu, można być zmuszonym na wybranie projektu domu parterowego lub piętrowego. Gmina może również zdecydować jaki kąt nachylenia dachu będzie miał budynek. Przeglądając katalog projektów domów każdy jest opatrzony komentarzem odnośnie minimalnych rozmiarów działki. Choć nie stanowi to żadnego przepisu, to uznaje się, że budynek nie powinien zajmować więcej niż 40% powierzchni całej działki. Wszystko dlatego, by móc zaaranżować ogród oraz odpowiednio zlokalizować wszystkie niezbędne elementy oraz przyłącza do sieci. Oczywiście, często jest to niemożliwe, jeśli jednak posiadamy możliwość wybrania posesji pod wymarzony dom, warto zwrócić na to uwagę.