Projekty energooszczędnych domów

Hasło „domy energooszczędne projekty” jest obecnie coraz częściej pojawiającym się w wynikach wyszukiwania. Nie dziwi to, kiedy weźmie się pod uwagę stale wzrastające ceny dostarczania energii do mieszkań i domów, a także wysokie koszty ogrzewania, czy to za pomocą prądu, czy też innych sposobów, na przykład na gaz albo opał (zarówno drewno jak i węgiel). W związku z taką sytuacją, wręcz koniecznością staje się poszukiwanie domów, które jak najlepiej zatrzymują ciepło wewnątrz murów, a jednocześnie wszystkie zastosowane w nich technologie zmniejszają nakłady na energię.
Projekty domów energooszczędnych są obecnie dostępne praktycznie w każdym biurze projektowym, a przeglądając dostępne oferty, zauważyć można, jak wielka jest ich różnorodność. Znaleźć można domy o klasycznym wyglądzie, a nawet stylizacji na starodawne, na przykład drewniane, a także bardzo nowoczesne, wręcz futurystyczne budynki. To, co je łączy, to wykorzystanie nowoczesnych technologii, zapewniających optymalne wykorzystanie energii. Między innymi w trakcie budowy ścian zewnętrznych wykorzystywane są materiały o zmniejszonej przepuszczalności ciepła, a także dodatkowe, szczelne izolacje stolarki okiennej i drzwiowej. Istotną cechą tych domów jest także stosowanie wydajnych instalacji grzewczych, które przy minimalnym poborze energii zapewniają wysoką temperaturę pomieszczeń. Pomocne jest przy tym wykorzystywanie także specjalnych systemów wentylacyjnych, zapobiegających uciekaniu ciepła.
W niektórych projektach domów energooszczędnych można znaleźć dodatkowe systemy, zapewniające optymalne wykorzystanie energii. W szczególności jednym z najnowszych i coraz bardziej popularnych rozwiązań jest zakładanie paneli słonecznych na dachach budynków. Umożliwia to magazynowanie i wykorzystywanie energii słonecznej zarówno do ogrzewania domu, jak również do podgrzewania wody. Pomimo wstępnych dużych kosztów takiego systemu, często okazuje się on bardzo skuteczny, a co za tym idzie – jego cena szybko się zwraca.