Dom nowoczesny czyli jaki?

Zmiany w trendach architektonicznych każdy może obserwować na co dzień. Nowoczesne biurowce z prostymi liniami, dużymi powierzchniami okiennymi nikogo już nie dziwią. Minimalizm kształtów stał się symbolem początków XXI wieku. Ten design coraz bardziej przenika do budownictwa jednorodzinnego.

Minimalizm jest piękny

Domy nowoczesne cechują się minimalizmem kształtów, dekoracji. Bryła takich domów jest zwarta, bez wykuszy, balkonów. Elementem charakterystycznym dla wyglądu domu nowoczesnego są duże przeszklenia. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, duże okna o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła, nie mają większego wpływu na ogólny bilans cieplny budynku.

Architekci ciekawe efekty dekoracyjne uzyskują dzięki wykorzystaniu i łączeniu różnych materiałów budowlanych. W tym celu stosują drewno (zwłaszcza egzotyczne o różnym zabarwieniu), kamień (płyty lub naturalne otoki), szkło i metal. Dzięki temu elewacje domów nowoczesnych nie są nudne i wyróżniają się na tle innych projektów.

Minimalizm stosowany jest nie tylko w odniesieniu do bryły, ale także w rozplanowaniu wnętrz. Ilość ścianek działowych ograniczona jest do minimum. O ile jest możliwość pomieszczenia są łączone np. kuchnia z salonem, pokoje dla dzieci. Symbolicznie oddzielane są wyspami. Dzięki temu w nowoczesnych domach ograniczona została ilość i powierzchnia ciągów komunikacyjnych. Wybierając projekt domu nowoczesnego trzeba zwrócić uwagę właśnie na rozmieszczenie pomieszczeń, czy będzie on zgodny z potrzebami użytkowników.

Do architektury budynku trzeba dopasować wystrój wnętrz, który też powinien być prosty i wyważony. Meble wykonane z najnowszymi trendami nowoczesnego wzornictwa, rolety lub żaluzje zamiast ciężkich zasłon i firanek. Na ścianach kilka nowoczesnych abstrakcji zamiast impresjonizmu czy malarstwa realistycznego.

Nowoczesne domy cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród osób młodych. Bardzo dobrze komponują się na terenach miejskich i podmiejskich.