Cechy domu nowoczesnego

Domy nowoczesne wyróżniają się swoją bryłą i elewacją, nawet laik bez trudu rozpozna je wśród innych budynków. Prawdziwie nowoczesny dom to jednak nie tylko jego bryła, powinien być ekologiczny, funkcjonalny i spełniać najnowsze normy cieplne.

Charakterystyczny wygląd

Dom nowoczesny ma prostą i zawartą bryłę i to nie tylko ze względu na design, ale przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Proste kształty oznaczają niższe koszty budowy i mniejsze straty ciepła, co przekłada się na późniejsze koszty eksploatacji.

W takich domach najczęściej stosowane są dachy płaskie, które można wykorzystać na tarasy. Wybierając konkretny projekt domu nowoczesnego warto jednak sprawdzić średnią ilość opadów śnieżnych w okolicy. Przy dużych opadach lepiej jest wybrać dach spadzisty lub zamontować dodatkową instalację, co niestety podnosi koszty.

Elewacje nowoczesnych domów wyróżniają się dużymi powierzchniami okien i drzwi, łączeniem różnych materiałów wykończeniowych (szkło, drewno, metal, kamień). Dzięki temu nabierają indywidualizmu.

Co kryje wnętrze domu?

Nowatorskie domy charakteryzują się przestronnymi wnętrzami i intuicyjnym ich rozkładem. Salon połączony jest z kuchnią, a łazienki znajdują się przy sypialniach. Dzięki temu użytkownicy nie będą musieli pokonywać zbędnych kilometrów.

O prawdziwej nowoczesności świadczą jednak zastosowane rozwiązania pozwalające na ograniczone zużycie energii. Stosowane są panele fotowoltaiczne, rekuperatory, ściemniacze. Dzięki temu niższe są nie tylko koszty eksploatacji, ale taki dom przyjazny jest dla środowiska.

Domy nowoczesne to domy minimalistyczne co wpływa na niższe koszty inwestycji, choć niektórzy pewnie przekonani są, że jest odwrotnie. Każde załamanie prostej bryły oznacza nie tylko dodatkowe koszty za materiał i wykonanie, ale także mostki termiczne.