Adaptacja projektu domu

Budowa domu to proces długi i skomplikowany. Oczywiście najpierw musimy zakupić działkę, na której wybudujemy wymarzony dom. Jednak co dalej? Od czego zacząć ten proces?

Adaptacja projektu domu

Budując dom, najczęściej korzysta się z zakupu gotowego projektu w biurach projektowych. To znacznie tańsza opcja niż samodzielne wykonanie tego dokumentu. Gotowy projekt wymaga adaptacji. Wybierając pracownię projektową, warto wybrać doświadczoną firmę i zebrać kilka ofert. Średnia cena gotowego projektu oscyluje na granicy 2 tys. zł wzwyż. Adaptacja takiego projektu może być wykonana tylko przez certyfikowanego architekta - projekt jest objęty prawem autorskim i dokonywanie zmian nie może być dowolne.

Dostosowanie projektu do wymiarów działki

Adaptacja przystosowuje projekt do uwarunkowań działki, która jest przeznaczona na budowę domu. Obejmuje ona dostosowanie do planu przestrzennego zagospodarowania i obciążeń konstrukcyjnych. Adaptacja projektu domu może także obejmować drobne poprawki, np. zmiany w usytuowaniu okien. Czasami jednak okazuje się, że zmiany nie są możliwe, dlatego nabywając projekt warto sprawdzić tą kwestię. Usytuowanie działki jest związane z odległością od granicy działki i przyłączeniami instalacyjnymi. Opis techniczny instalacji musi być dołączony do pozwolenia na budowę (razem z projektem).

Gotowe projekty, które mają innowacyjne i oryginalne rozwiązania technologiczne wymagają także specjalistycznej opinii. Wszelkie kwestie z tym związane są uregulowane w ustawie o Prawie budowlanym (z dnia 7 lipca 1994 roku). Biura projektowe często oferują projekty dostosowane do najbardziej wymagających klientów, rodzin z dziećmi, osób pragnących pracować w domu itp... Szereg udogodnień pozwala na dostosowanie projektu do własnych preferencji i potrzeb. Zadowolenie klienta w tym przypadku jest najważniejsze, a samodzielne stworzenie projektu domu to ogromne wyzwanie, które może być kłopotliwe. Na rynku znajdziemy sporo biur zajmujących się projektami domów, dlatego warto rozważyć taką opcję.