Poprawna izolacja dachu

Dach to rzecz, która znacząco wpływa na cały wygląd domu. Może podkreślać wygląd domu, decydować o stylu budynku, oraz co najważniejsze chronić nas przed zimnem i opadami. Dlatego tak ważna jest jego izolacja. Jeżeli zrobimy to poprawnie, nasz dom nie będzie tracił ciepła w zimie. Jakich materiałów użyć do izolacji? Jak zrobić to poprawnie?
Materiał, który położymy na naszym dachu przede wszystkim musi być trwały. Jest to jedno z najważniejszych kryteriów. Słabej jakości materiał lub źle wykonana izolacja, może doprowadzać do przeciekania deszczu do pomieszczeń, znajdujących się na poddaszu. Sam tylko materiał, który kładziemy na dachu może nie okazać się wystarczający, by skutecznie nas zabezpieczyć. Dlatego ważne jest użycie dodatkowych materiałów, które nam to zapewnią.

Dwa najczęściej wykorzystywane w tym celu materiały to papa oraz membrana dachowa. Zobaczmy jakie są plusy i minusy obu z nich.
Papa to materiał, który po położeniu dodatkowo należy przymocować wzdłuż okapu za pomocą papiaków. W dalszej kolejności układa się ją pasami zachodzącymi na siebie, koniecznie równolegle do okapu. Ten materiał cechuje przede wszystkim jego bardzo duża trwałość. Papa jest bardzo szczelna, odporna na nawet bardzo silny wiatr, promienie UV, czy różnego rodzaju szkodniki. Jej zamontowanie jednak zdecydowanie nie jest prostą rzeczą. Wymaga specjalnych umiejętności i wiedzy oraz wykonywania skomplikowanych i złożonych prac na dachu.
Innym rozwiązaniem jest membrana dachowa. Membranę z kolei cechuje świetna izolacja wodna oraz przepuszczanie pary wodnej. Dzięki temu ciepło w budynku pozostaje dłużej zatrzymane. Występują w formie lekkich włóknin. Membrana świetnie sprawdza się na dachach o nachyleniu powyżej 20 stopni. Dodatkowo, kiedy użyta membrana będzie paroprzepuszczalna, nie będziemy musieli instalować już wentylacji.