Jak wybrać projekt domu?

Jak wybrać projekt domu?

Wybór projektu naszego domu to często trudne zadanie. Często nie do końca mamy zdajemy sobie sprawę, z tego czym warto w takim przypadku się sugerować. Bez znaczenia czy budujesz zupełnie nowy dom, czy wprowadzasz zmiany w już istniejącym – zawsze potrzebujesz wiedzieć jak ma wyglądać ostateczny efekt. Oto kilka rad, które pomogą Ci podjąć bardziej świadomą decyzję.

1. Porozmawiaj z rodziną. Jeżeli macie wspólnie zamieszkać, ważne by każdy czuł się komfortowo. Czego oczekujecie od domu obecnie? Czego będziecie oczekiwać w przyszłości? To ważne, by odpowiedzieć sobie na to pytanie. Poza tym nierzadko podczas wspólnej rozmowy możecie wymyślić świetne pomysły.
2. Zwróć uwagę na to, jak do tej pory wyglądało Twoje życie. Jak spędzałeś swój wolny czas? Co ceniłeś w byłym miejscu zamieszkania? Czego Ci w nim brakowało? Jeśli będziesz potrafił to określić, możesz być pewien, że przeprowadzka spełni Twoje oczekiwania.

3. Obserwuj domy, które odwiedzasz. Zastanów się co Ci się w nich podoba, co zaskakuje i czy chciałbyś taki pomysł wprowadzić w życie w swoim. Zdecydowanie łatwiej znaleźć rozwiązanie dla siebie, kiedy możemy czymś się zainspirować.
4. Koniecznie uwzględnij możliwości, które daj Ci Twoja działka. Zapewne niektórych projektów po prostu nie da się na niej wykonać lub będą mało efektowne. Może lepiej się trochę tym ograniczyć niż później przez wiele lat żałować, że źle się to rozplanowało. Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, gdzie jest wschód, z której strony są najładniejsze widoki. Niemądrze byłoby ścianę, za którą rozciąga się piękna panorama gór wykorzystać na korytarz, czy łazienkę.
5. Określ w jakim stylu ma być ostateczny projekt. Nowoczesny, z dużym ogrodem, czy bez – nie będziesz tracił czasu na przeglądanie czegoś, co i tak Cię nie interesuje.
6. Przeglądnij już istniejące plany domów, które znajdziesz w różnych miejscach. W Internecie jest ich mnóstwo. W każdym projekcie znajdziesz coś ciekawego. Możesz połączyć część jednego z częścią drugiego i powstanie idealna wizja Twojego domu.
7. Pomyśl o tym, jak chciałbyś zagospodarować wnętrze. Ile potrzebujesz pokoi? Ile przestrzeni w każdym z nich? Wyobraź sobie, jak miałyby one dokładnie wyglądać?
8. Zastanów się też, jak Twój dom miałby wyglądać z zewnątrz? Kolorystyka, dach i cała reszta.
9. Oszacuj koszt budowy. Twój budżet będzie miał wpływ na to, jakich wyborów dokonasz. Warto wybrać priorytety i wiedzieć z czego możemy zrezygnować, na rzecz czegoś innego. Ważne, by wszystkie wybory, których dokonujesz były przemyślane.