Jak zminimalizować koszty budowy domu?

Często zabierając się za budowę, dochodzimy do wniosku, że nie stać nas na dokładnie taki dom, jaki chcielibyśmy mieć. Wszystkie udogodnienia, piękne dodatki są poza zasięgiem naszego portfela. Dlatego należy dokonywać przemyślanych decyzji, by tam gdzie tylko się da, zminimalizować ponoszone koszty. Często gotowe projekty domów są takie drogie, bo nie są do końca odpowiednio zaplanowany. Co możemy w tym temacie zrobić?
Czasem warto wybrać tylko to, co jest nam zupełnie niezbędne. Czy naprawdę będziemy korzystać z osobnej kuchni, osobnej jadalni, łązieniki i pięciu salonów? Wiele pomieszczeń można połączyć ze sobą w jedno, przez co oszczędzamy przestrzeń, zmniejszamy wielkość domu, zmniejszamy idące za tym koszty. Kuchnia i jadalnia mogą spokojnie znajdować się w jednym pokoju. Oddzielna łazienka dla każdego mieszkańca może nie być konieczna. Poza tym przeważnie, jeśli nie wiemy do czego konkretnie ma służyć jakieś pomieszczenie – robimy je znacznie za dużym. Dlatego zanim stwierdzimy ile coś ma zająć miejsca, zadajmy sobie pytanie, po co nam to miejsce i jaką funkcję ma pełnić w domu.
Innym miejscu, w którym możemy zaoszczędzić to efektywne wykorzystanie materiałów budowlanych. Przykładowo, często sucha zabudowa ma określony format, zaprojektowany tak, by minimalizować straty. Jednak nie zawsze jej wielkość kalkuluje się akurat dla nas. Zaprojektuj swój dom w takich wymiarach, by możliwie jak najdokładniej pokrywały się z materiałami, z których będziesz korzystać.
Pamiętaj, by rozsądnie wszystko wykorzystywać. Może i wyłożenie naszej kuchni marmurem będzie grało jakąś rolę, ale zrobienie tego samego na przykład w pralni może być pozbawione sensu. Zadbajmy o miejsca, które będą reprezentatywną częścią domu, natomiast pomieszczenie, w których rzadziej przebywamy poradzą sobie bez drogich ozdób. Dzięki prostym rzeczom możemy dużo zaoszczędzić.
Ważne, by zwrócić uwagę na przyszłe niskie koszty utrzymania. I w tym przypadku warto wydać więcej teraz, by zwróciło się nam w przyszłości. Przykładowo tani dach, okna, drzwi i rzeczy, które rzeczywiście mają duże znaczenie, mogą się okazać drogie, kiedy przyjdzie co do czego. Zastąpienie starego okna nowym to zdecydowanie większy problem niż wymiana dywanu. W przypadku tych produktów jakość gra dużą rolę.
Zrób, co możesz, by zmniejszyć swoje rachunki. Zainteresuj się alternatywnymi sposobami pozyskiwania energii. Jednak nie staraj się tego robić na siłę. Nie wszędzie są odpowiednie warunki by móc sukcesywnie z tego korzystać.
Często korzystamy z bardzo skomplikowanych projektów domów, które nie do końca są tak funkcjonalne, jak byśmy chcieli. Czasem warto postawić na proste bryły, a zaoszczędzimy już na samych materiałach budowlanych. Nawet prosty dom można tanim kosztem ozdobić i wygląda lepiej, niż moglibyśmy to sobie wyobrazić. Inwestycja w piękny wygląd i sugerowanie się tylko nim przy wyborze może okazać się zgubna. Dlatego pamiętajmy, by zachować trzeźwe myślenie i nie dać się zaślepić pięknym, ale niekoniecznie potrzebnym nam rzeczom.