Wokół drewnianych domów narosło wiele mitów, które wpływają istotnie na umiarkowaną popularność tych konstrukcji w naszym kraju. Najwyższy czas je obalić! Domy drewniane nie są konstrukcjami prowizorycznymi czy tymczasowymi. Nie są łatwopalne, nie skrzypią, nie gniją, nie zwalą nam się na głowę przy pierwszym podmuchu wiatru. Wręcz przeciwnie. Współczesne domy z drewna stanowią niezwykle udany mariaż nowoczesnych technologii i naturalnych surowców. Gwarantują wytrzymałość, odporność na czynniki zewnętrzne, doskonałą izolację termiczną i akustyczną oraz zdrowy mikroklimat.
Skoro rozprawiliśmy się już ze szkodliwymi mitami, przejdźmy do kwestii praktycznych – na co zwrócić uwagę, przystępując do budowy domu z drewna.
Fachowa ekipa budowlana
Nie odkrywamy w ten sposób Ameryki, ale podkreślamy z całą mocą – znalezienie zaufanej, wykwalifikowanej ekipy to już połowa sukcesu. Budowa w konstrukcji szkieletowej jest stosunkowo prosta i szybka, ale jak wszystko – wymaga wiedzy i doświadczenia.
Dobre materiały
Odpowiednio przygotowane drewno to druga połowa sukcesu. By mieć pewność,co do jakości zakupionych materiałów, korzystajmy z usług znanych i polecanych firm. W tej kwestii nie ma miejsca na oszczędności. Aby drewno spełniło swoje zadania, musi być suszone komorowo, czterokrotnie strugane i frezowane. Drewno lite oraz elementy wystawione na działanie warunków atmosferycznych muszą zostać dodatkowo zaimpregnowane. Po zakupie materiału pamiętajmy o przechowywaniu go w odpowiednich warunkach.
Prawidłowa izolacja
Solidnie wykonane domy z drewna charakteryzują się znakomitą izolacją termiczną i akustyczną. Błędy wykonawcze mogą jednak zniweczyć te kluczowe właściwości. Układ kolejnych warstw materiałów powinien zapewnić możliwość wietrzenia i odparowywania wilgoci. Dlatego też, raz jeszcze, warto powierzyć budowę doświadczonym fachowcom.
Ograniczanie ryzyka
Jeśli nie jesteśmy pewni swojej ekipy oraz jakości wybranych materiałów, warto przemyśleć budowę domu prefabrykowanego. Trwa ona znacznie krócej (nawet kilka dni), a sama technologia minimalizuje ryzyko błędów materiałowych lub wykonawczych.