Budowa domu – co musimy wiedzieć?

Kiedy chcemy wybudować dom, musimy trochę się zorientować w tym temacie. Tutaj często w grę wchodzi specyficzne słownictwo, którego nie do końca możemy rozumieć. Część z tych słów brzmi logicznie i wydaje się nam, że rozumiemy o co chodzi, że nie ma żadnego problemu. Intuicyjnie potrafimy zrozumieć naprawdę wiele. Jednak czy aby na pewno? Szczególnie w przypadku, kiedy w grę wchodzi tak wielkie przedsięwzięcie jak budowa domu powinniśmy do tego podejść trochę odpowiedzialnej i szczegółowo zapoznać się z podstawową wiedzą w tym temacie. Pomoże nam uniknąć wielu niesprecyzowanych sytuacji. Także decyzje, które będziemy podejmować będą dużo bardziej świadome.
Oto zestawienie najczęściej używanych przy budowie słów i definicji.
Często dużo słyszymy o stanie surowym otwartym, czyli RSSO. Co to jednak znaczy, że dom jest w stanie otwartym? Przede wszystkim jesteśmy wówczas w sytuacji, gdy stoi już konstrukcja budynku. Jednak lepiej to obrazując – jest niezamknięta. Nie ma tu drzwi i okien. Nie ma jak być zamknięta. Bryła budynku przykryta tylko jest dachem. Nie ma on i tak jeszcze docelowego pokrycia. Jest na nim tylko odpowiednia folia przeciwwiatrowa albo papa na deskowaniu pełnym. I to wszystko. Dom jest w stanie surowym otwartym.
Przeciwieństwem jest dom surowy zamknięty, RSSZ. Jest to ten sam dom, z tym że posiada już okna i drzwi oraz pełne pokrycie dachowe. W dalszym etapie pojawiają się roboty wykończeniowe, czyli KRWY. Tu odbywają się wszelkiego rodzaju instalacje wewnętrzne, izolacje, parapety, orynnowanie, tynki, malarstwo podłogi i instalacja sanitarna i łazienkowa. Nie pojawiają się tu natomiast jeszcze roboty związane z podwórkiem, typu tarasy, podjazdy i inne. W tym etapie nie ma też balustrad czy ostatecznego wykończenia schodów, instalacji paneli solarnych, jeżeli takowe mają mieć miejsce. Dom taki także nie zawiera jeszcze żadnego umeblowania.
Na samym końcu ma miejsce realizacja domu pod klucz, RDPK. Tu łączą się dwa etapy: stan durowy zamknięty i roboty wykończeniowe. Dom po tym etapie jest już w pełni gotowy.