Aranżacja domu z poddaszem

Decydując się na projekt domu z poddaszem, trzeba być świadomym ewentualnych problemów w aranżacji tego pomieszczenia. O ile przeznaczenie jest nieużytkowe, czyli ma służyć jako spiżarka lub suszarnia, problemu z reguły nie ma. Gorzej, jeśli poddasze ma być w pełni mieszkalne.
O powierzchni użytkowej poddasza decyduje wiele czynników. Są nimi ilość skosów oraz ich kąt i wysokość ścianki kolankowej. Według starych norm, powierzchnia poddasza wcale nie jest równa całkowitej powierzchni podłogi na ostatniej kondygnacji. Na przykład fragment pomieszczenia o wysokości niższej niż 1, 40 metra nie jest wliczana w ogóle. Nowsze przepisy nie uwzględniają już wysokości. Dlatego decydując się na kupno projektu domu jednorodzinnego z poddaszem, warto dowiedzieć się, według której normy obliczana jest powierzchnia użytkowa.
W przypadku pomieszczeń mieszkalnych, bardzo ważną rolę odgrywa ścianka kolankowa. Zbyt nisko zaprojektowana spowoduje, że nie będzie można zmieścić koło niej nawet najmniejszych mebli. Stąd, jeśli poddasze ma być użytkowe, projektanci podwyższają ją do około 1 metra. Często inwestorzy chcą podnieść ją jeszcze bardziej, trzeba być jednak świadomym problemów, jak chociażby otwieranie okien, oraz większych kosztów zbrojenia ścianki.
Najczęstsze aranżacje polegają na umiejscowieniu na poddaszu sypialni. Można jednak spotkać i bardziej odważne pomysły, takie jak kuchnia czy łazienka. Trzeba być jednak świadomym, że w pomieszczeniach gospodarczych, chociażby w kuchni, większość prac trzeba wykonywać na stojąco, a skośna ściana może w tym przeszkadzać. Podobnie sprawa przedstawia się w łazience. Oczywiście, można wykonać aranżację w ten sposób, jednak trzeba liczyć się z koniecznością podniesienia ścianki kolankowej.
Przed wyborem projektu domu, warto dokładnie porozmawiać z architektem o swoich potrzebach i przeprowadzić ich dokładną analizę. Być może lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie wybór domu o większej liczbie kondygnacji.