Buduj domy z drewna

Glina, kamień i drewno - najstarsze materiały budowlane, jakie wykorzystuje człowiek do budowy domów. Chociaż dzisiaj nie używamy już gliny, bo w procesie postępu technologicznego glina zmieniła się w cegłę, natomiast kamień został wyparty przez inne materiały, to drewno nadal jest wykorzystywane w budownictwie. Gdzie i dlaczego wykorzystujemy drewno?

Drewno jest wyjątkowo uniwersalnym materiałem - naturalnym, zdrowym i bardzo wytrzymałym. Dlatego wielkim powodzeniem cieszą się także dzisiaj domy drewniane czyli domy ekologiczne. Z drewna wykonuje się poszycia domów jednorodzinnych. Używa się tego materiału do wykańczania elementów ozdobnych. Drewnem kryje się dachy. Jego podstawową zaletą jest niebywała trwałość i dobry wpływ na zdrowie ludzkie. Drewno jest także o wiele lżejsze niż beton. Nie ma jednak dymu bez ognia, tak samo, jak nie ma materiału idealnego. I drewno, choć ma wiele zalet ma również i wady. Do jego wad zalicza się cenę, łatwopalność oraz trudny proces obróbki i składowania. Tylko fachowiec dobierze odpowiedni gatunek drewna, wskaże jego przebarwienia, słoje czy martwicę. Dobre drewno to drewno odpowiednio wysuszone, a ten proces jest bardzo trudny, podobnie jak przechowywanie materiału w odpowiednich warunkach. Drewno kurczy się, kiedy wysycha. Odkształca się pod wpływem wilgoci. Dlatego obydwa procesy muszą być idealne i dostosowane do odpowiedniego gatunku materiału drewnianego. Od procesu suszenia i warunków przechowywania drewna zależą przecież jego właściwości, na których najbardziej zależy osobom budującym domy z tego materiału.

Domy drewniane to najczęściej domy jednorodzinne. I choć drewno, jako materiał budowlany, tanie nie jest, to dzięki niemu wiele wydatków można efektywnie zmniejszyć. Drewno bowiem jest materiałem bardzo ciepłym i jednocześnie energooszczędnym. Drewno łatwo przyjmuje ciepło, ale bardzo długo je oddaje, co powoduje znaczne zmniejszenie strat energii cieplnej w budynku. I tak synonimem domu drewnianego staje się dom energooszczędny.