Co musisz wiedzieć o procesie budowy domu?

Posiadanie własnego domu dla wielu ludzi staje się celem życiowym. Dlatego kiedy dochodzi już do tej chwili, kiedy nas dom ma stanąć, chcemy dopilnować każdego szczegółu i mieć pewność czy wszystko przebiegnie dokładnie tak, jak powinno, dając nam w rezultacie świetny dom, w którym zamieszkamy na długie lata. Jednak już na początku powoli zaczynamy się orientować, że rzeczy których musimy dopilnować jest naprawdę dużo. I nie mając specjalistycznej wiedzy z dziedziny architektury, czy budownictwa często ciężko jest nam świadomie podejmować decyzje. Jest to takie trochę strzelanie w ciemno.
Dlatego też warto jest samodzielnie na tyle na ile możemy zapoznać się z tematem. Przede wszystkim podstawą jest słownictwo. Prawdopodobnie wiele razy w życiu słyszeliśmy różnego rodzaju pojęcia z branży budownictwa, jednak prawdopodobnie nie do końca potrafimy je wyjaśnić.

A warto jest móc to zrobić. Pierwszym często używanym słowem jest stan surowy otwarty (RSSO).
Dom w tym stanie, ma już kształt budynku, wygląda jak dom, aczkolwiek jest ciągle bez drzwi i okien. Dach też nie ma tu jeszcze swojego docelowego kształtu i pokrycia. Jest na nim w tym momencie tylko folia, albo papa, zabezpieczająca pomieszczenia.
Inne pojęcia to stan surowy zamknięty (RSSZ). Tutaj są już i okna i drzwi, a także ostateczne pokrycie dachowe. Do zrobienia zostają już tylko roboty wykończeniowe.
Roboty wykończeniowe, oznaczane są skrótem KRWY. Tu mają miejsce montaże instalacji wewnętrznych, parapetów, izolacji, rynien, instalacja sanitarna i łazienkowa, podłogi i malarstwo.
Oczywiście umeblowania w tym momencie dom jeszcze nie posiada.
Innym, ostatnim stanem jest realizacja domu pod klucz RDPK. Jest to połączenie dwóch wcześniejszych etapów. Mamy bowiem już za sobą realizację stanu surowego zamkniętego, a także robót wykończeniowych. W tym stanie jedyną rzeczą, jaką trzeba jeszcze zrobić z domem to wprowadzić się.

https://z500.pl/domy-za-mniej-niz-100-tys