Kim jest kierownik budowy?

Budowa domu to proces złożony. Bardzo dużo jej elementów będziemy prawdopodobnie mogli wykonać sami. Jednak są rzeczy, których nie przeskoczymy i albo po prostu nie możemy ich wykonać sami, albo po prostu nie jesteśmy fachowcami i lepiej nie ryzykować. Lepiej jest w końcu zatrudnić profesjonalistów i mieć pewność rzetelnego wykonania prac. W końcu jakość w przypadku budowania domu liczy się tak bardzo, jak nigdzie indziej.
Kiedy zatem zatrudniamy ekipę budowlaną, zawsze na jej czele będzie stał ktoś taki jak kierownik budowy. Często słyszymy te słowa, może nawet ich używamy, a prawda jest taka, że wielu ludzi przechodzi przez proces budowy domu, nawet nie do końca wiedząc kim jest kierownik i co leży w zakresie jego obowiązków. A wiedza ta zdecydowanie się przydaje, bo możemy wtedy dużo skuteczniej się porozumiewać, zaczynając od kwestii dotyczących rzeczy zawartych w umowie, aż po kontrolę na miejscu budowy i wymianę informacji.
Co więc należy do obowiązków kierownika budowy?
Po pierwsze jest on osobą w pełni odpowiedzialną za wszystkie formalności związane z budową. W razie komplikacji, to on jest odpowiedzialny za wszelkie pomyłki czy nieprawidłowe prowadzenie dokumentów. Nie daj więc sobie wmówić w przypadku ewentualnego zaistnienia takiej sytuacji, że to Ty ponosisz za to jakąkolwiek winę, bo tak nie jest.
Kierownik musi być osobą kompetentną. Nie może nim stać się zupełnie przypadkowy człowiek. Musi posiadać wykształcenie kierunkowe. Dodatkowo, aby objąć takie stanowisko musiało upłynąć co najmniej pięć lat jego doświadczenia w budownictwie jeśli jest tylko po szkole średniej. Jeżeli ma wykształcenie techniczne, wystarczy, że będą to dwa lata. Wymagania dotyczące tej pracy są uregulowane przez prawo. Osoba, która ich nie spełni nigdy kierownikiem nie zostanie. Również prawo jasno określa zakres jego obowiązków. W związku z tym przed podjęciem współpracy i podpisaniem umowy powinniśmy chociaż w niewielkiej części zapoznać się z odpowiednimi ustawami. Będziemy wtedy wiedzieli czego możemy od niego oczekiwać, a to znacznie usprawni naszą współpracę.