Zawód PROJEKTANT

Budownictwo jest olbrzymią branżą. Ostateczny wygląd domu, który powstaje jest efektem współpracy olbrzymiej ilośći fachowców. Aby się tutaj odnaleźć trzeba mieć olbrzymie umiejętności techniczne, jak i w komunikacji z klientem. Ponadto przydatny jest też zmysł estetyczny i spora kreatywność. Oczywiście dodajmy do tego jeszcze dużo pasji i powstanie nam projektant ideał.
Jak to jednak wygląda w praktyce? Przez jakie kroki musimy przebrnąć, zanim staniemy się pełnoprawnym projektantem budynków?

Przede wszystkim bardzo ważne są konkretne studia kierunkowe. Bez nich ani rusz. Dają Ci niesamowite zaplecze techniczne, umiejętnośći, kontakty i papierek nadający wszystkie potrzebne uprawnienia. Do tego potrzebne będą też u nas pewne określone cechy oraz predyzpozycje. Chodzi tu o przede wszystkim pewnego rodzaju uniwersalność. Architektura to troche absurdalne mogłoby się wydawać połączenie nauk ścisłych i sztuki. Często uważamy się za typowych ścisłowców lub typowych artystów, a tutaj będziemy potrzebowali trochę tego, trochę tego i konieczna będzie we wszystkim równowaga. Praca architekta wymaga niesamowitej dokładności. Musimy zadnać o każdy szczegół i jeżeli jesteśmy osobą, która ma naturalną tendencję do raczej ogólnikowego myślenia, to prawdopodobnie będzie nam ciężko się uporać z długim siedzeniem nad projektem i nanoszeniem poprawek do momentu, aż już wszystko będzie idealnie. Przydatna jest też kreatywność. Bez niej nie wpadniemy na żaden ciekawy pomysł. Bez niej będziemy tylko rzemieślnikami. Ale tak naprawdę chyba nawet ważniejsza od samej kreatywnośći jest pasja i fascynacja tematem, bo wtedy automatycznie myślimy w sposób dużo bardziej otwarty. Potrzebna będzie nam też umiejętność słuchanie klientów i znajdowanie ich potrzeb. Ważne też, by względnie radzić sobie z matematyką i naukami ścisłymi. Jeśli to wszsystko brzmi dla Ciebie fantastycznie, to z pewnością odnajdziesz się w tym zawodzie.