Decydując się na budowę domu w pierwszej kolejności należy się zmierzyć ze swoimi oczekiwaniami

Nie zawsze pierwsze przemyślenia są trafne. Nie wolno zapomnieć o wielkości działki, aby nie naruszyć przepisów budowlanych. Dlatego warto przed podjęciem decyzji o wyborze projektu spokojnie przemyśleć sprawę wielkości domu oraz technologię w jakiej będzie budowany. Zarówno wielkość, jak i technologia w jakiej ma być wybudowany wpływają na koszt inwestycji. Często popełnianym błędem jest decyzja o budowie za dużego domu do potrzeb i możliwości finansowych. Konsekwencją tego jest konieczność zaciągnięcia wysokiego kredytu hipotecznego, a następnie duże opłaty między innymi za prąd i ogrzewanie. Zamiast budować zbyt duży dom, lepiej rozważyć możliwość mniejszego, ale energooszczędnego.
Dom energooszczędny to niższe koszty eksploatacji w trakcie jego użytkowania oraz większa dbałość o środowisko naturalne. Faktem jest, że budowa domu energooszczędnego to wyższe koszty o około 4%, jednak można skorzystać z dopłat oferowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po zakończeniu budowy i przedstawieniu wymaganych dokumentów NFOŚ i GW partycypuje w kosztach spłaty kredytu. Zwiększone koszty powinny się zwrócić najpóźniej w przeciągu 10 lat.
Oferowane przez biura architektoniczne projekty domów jednorodzinnych są skierowane do wielu inwestorów. Można wybrać zarówno projekt domu parterowego lub z użytkowym poddaszem do 100m², jak i duży nowoczesny lub tradycyjną rezydencję. Adaptacja projektu nie jest wysokim kosztem, należy jednak uwzględnić warunki zagospodarowania terenu.
Budowa domu jest bardzo trudnym i wymagającym etapem w życiu każdego kto podejmuje się tego przedsięwzięcia. Zanim rozpoczniemy proces budowy domu to musimy załatwić wiele spraw formalnych zanim ruszą prace na naszej działce. Potrzebnych jest kilka zezwoleń, najważniejszym jest, aby nasza działka posiadała status budowlanej, oczywiście musimy posiadać projekt domu, który będzie odzwierciedleniem naszych marzeń. Dom dla każdego z nas to wyjątkowe miejsce, schronienie, w którym odpoczywamy i nabieramy sił do kolejnych życiowych wyzwań, dlatego najważniejsze jest abyśmy się czuli w nim swobodnie. Projekty domów wykonują profesjonaliści, którzy muszą wczuć się w potrzeby swoich klientów, zazwyczaj ludzie chcący rozpocząć budowę domu posiadają tylko wizję, którą profesjonalny projektant musi zamienić w rzeczywistość.
Budowa domu to żmudny i długotrwały proces, w pierwszej kolejności powstają fundamenty, najlepiej gdy ten etap budowy zakończymy przed zimą, gdyż fundamenty muszą trochę odczekać zanim powstaną kolejne kondygnacje naszego wymarzonego domu. Zatem na wiosnę ruszamy z kolejnym etapem czyli powstają kondygnacje, następnie powstaje dach i przed kolejną zimą zabezpieczamy dom poprzez wstawienie drzwi wejściowych, oraz okien. Kolejnym etapem jest wykończenie domu od środka, doprowadzenie prądu, wody, tynkowanie ścian, wylewki na podłogach no i na samym końcu umeblowanie naszego domu. Wszystkie te etapy wymagają odpowiedniej wyobraźni i fachowej wiedzy, wszystkie te czynności wykonujemy zgodnie z naszym wcześniej ustalonym projektem, którego po rozpoczęciu prac nie wolno korygować.