Adaptacja projektu domu

Wybór projektu domu to niełatwe zadanie. Dziś większość osób nie bez powodu decyduje się na projekty gotowe. To wygodne, niedrogie i umożliwiające szybkie rozpoczęcie budowy rozwiązanie. Biura projektowe oferują zróżnicowane pod względem stylu, powierzchni i funkcjonalności domy, dzięki czemu każdy inwestor ma szansę w gotowych projektach znaleźć projekt idealny dla siebie. Co jednak jeśli dom, który najlepiej odpowiada wymarzonej wizji, nie spełnia wymogów formalnych? Ma niewłaściwe wymiary, nie uwzględnia pokoju gościnnego albo dodatkowej łazienki? Wtedy najlepiej udać się do doświadczonego projektanta i zlecić mu adaptację projektu domu.

Czym jest adaptacja projektu domu?

Adaptacja projektu domu to nic innego jak wprowadzenie zmian w gotowym projekcie domu, które mają na celu jego lepsze dopasowanie do możliwości i oczekiwań inwestora. Obejmuje ona na przykład dostosowanie projektu do wymiarów działki, zmianę materiałów wykończeniowych czy rozkładu pomieszczeń, dobudowę dodatkowej przestrzeni czy kondygnacji. Klient informuje architekta, jakich zmian oczekuje od projektu, a ten biorąc pod uwagę wymagania działki, charakteru wybranego domu i potrzeby inwestora, wprowadza niezbędne zmiany w gotowym projekcie.

Dostosowanie projektu domu do wymiarów działki

Jednym z najczęściej spotykanych problemów dotyczących gotowych projektów jest problem pogodzenia wizji z możliwościami oferowanymi przez działki. Co jeśli dom jest za duży, za szeroki albo za długi w stosunku do możliwej na danym terenie zabudowy? Nie zawsze trzeba z gotowego projektu od razu rezygnować. Czasami wystarczy konsultacja z architektem i wprowadzenie kliku zmian, które dostosują projekt do wymiarów działki – przez zmianę wymiarów pomieszczeń, zmianę ich układu, przesunięcie ścian czy lekkie przearanżowanie całej przestrzeni.