Jak wybierać projekt domu?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o wyborze tego, a nie innego projektu powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii. W momencie, w którym budowa się rozpocznie, wielu rzeczy nie będzie można już zmienić. Wybór projektu powinien być bardzo dobrze przemyślany.
Zanim zaczniesz zastanawiać się jaki projekt wybrać, dobrze przyglądnij się swojej działce. Pamiętaj o tym, że dom musi stać w odpowiednich, określonych przez prawo, odległościach od granic działki. Jeżeli więc Twoja działka jest mała, możesz od razu wykluczyć budowę domu o niestandardowym kształcie - na malej działce z pewnością nie będzie się on prezentował korzystnie.
Zapewne też zależy Ci na tym, by dom był postawiony względnie szybko. Powinieneś wziąć to pod uwagę kiedy będziesz wybierał projekt domu. Domy o zwartej bryle i minimalną liczbą ornamentów są konstrukcjami mniej wymagającymi, które można zrealizować w krótszym czasie. Zaletą prostego projektu jest również to, że zmniejsza się liczba błędów, które mogą zostać popełnione podczas budowy. Prosta, zwarta bryła zwiększa szansę na to, że energia nie będzie z niego "uciekała". Coraz więcej projektów to projekty domów energooszczędnych, czyli takich, które poprzez zastosowanie najnowszych rozwiązań w aspekcie termoizolacji. Koszt wzniesienia budynku o prostym, geometrycznym kształcie jest o wiele mniejszy niż koszt wzniesienia budynku o niestandardowej bryle. Z kolei koszty związane z budową domu piętrowego lub podpiwniczonego będą zdecydowanie wyższe niż koszty budowy domu parterowego. Przed dokonaniem decyzji dobrze zastanów się jaka powierzchnia użytkowa w pełni będzie odpowiadała wymaganiom Twojej rodziny.
Zaletą gotowych projektów domów jest bez wątpienia to, że stosuje się w nich sprawdzone i funkcjonalne rozwiązania. Nie oznacza to jednak, że każde rozwiązanie musi Ci się podobać. Pamiętaj o tym podczas wybierania projektu i zwróć uwagę na to, czy możliwe jest dokonanie w nim niewielkich poprawek.