Czy warto decydować się na dom z drewna?

Domy wykonane całkowicie z drewna nadal nie stanowią standardowego rozwiązania w polskim budownictwie. Tymczasem drewniane konstrukcje mają bardzo wiele różnego rodzaju zalet, które sprawiają, że są rozwiązaniem wartym rozważenia przez wszystkie osoby, które decydują się na budowę domu.
Domy jednorodzinne zbudowane z drewna są przede wszystkim ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Drewno jest materiałem całkowicie naturalnym, w związku z tym nie zawiera ani nie emituje żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby negatywnie wpływać na zdrowie osób, które mieszkają w domu z drewna. Badania pokazują wręcz, że mieszkanie w domach z drewna ma korzystny wpływ na stan zdrowia i długość życia. Dodatkową zaletą jest domów z drewna jest technologia wykorzystana do ich budowy. Praktycznie jednym elementem w konstrukcji drewnianego domu, który wymaga użycia wody, jest fundament. Pozostałe elementy wykonane są przy użyciu gwoździ oraz innych metalowych łączników. Sprawia to, że budowa domu z drewna jest szybka, nie wymaga wykonania dużej ilości pracy na miejscu budowy i może być prowadzona praktycznie o każdej porze roku. Domy drewniane powstają zazwyczaj w kilka miesięcy - jest to wystarczający czas na wzniesienie całej konstrukcji. Kolejną zaletą domów z drewna jest ich lekka konstrukcja, która sprawia, że mogą one być wzniesione na znacznie mniejszych fundamentach - wpływa to w zdecydowany sposób na zmniejszenie kosztów budowy.
Jak widać domy z drewna mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które nie dysponują dużymi środkami finansowymi i czasem. Niestety nie jest to zbyt popularne rozwiązanie, chociaż w innych krajach drewno cieszy się sporą popularnością. Domy parterowe z drewna są rozwiązaniem niedrogim i łatwym w realizacji, dlatego nie warto zbyt pochopnie go odrzucać i ulegać negatywnym stereotypom dotyczącym tego materiału.