Domy parterowe

Domy parterowe z chęcią są budowane przez rodziny, które mają małe dzieci czy mieszkają z osobami starszymi. Wybierając projekty domów warto mieć na uwadze kilka ważnych kwestii, które mogą podnieść koszty budowy domu bądź utrudnić poruszanie się po nim w czasie użytkowania.

Dom parterowy jest budynkiem mającym jedną kondygnację, na której trzeba umieścić wszystkie pomieszczenia, które są niezbędne do życia i wypoczynku domowników. Są to pokoje, kuchnia sypialnia, spiżarnia czy garaż. Swoje miejsce powinna znaleźć także kotłownia czy wiatrołap. Te wszystkie czynniki powodują, że domy parterowe posiadają bezwzględnie większą powierzchnię zabudowy niż domy piętrowe. Dom parterowy zazwyczaj ma kształt prostokąta czy kwadratu. Projektant ma na zadanie tak rozplanować pomieszczenia i komunikację, by przejścia i korytarze nie zajmowały wiele miejsca, a równocześnie w budynku można było się poruszać, nie wchodząc sobie w drogę. Zwykle komunikacja powinna zajmować trochę więcej niż 10 % powierzchni. Następną niezwykle ważną kwestią w domu parterowym, jest oddzielenie części dziennej, czyli kuchni, jadalni czy salonu, od nocnej- sypialni czy łazienki.

Zaletą małych domów parterowych jest też szybka i prosta budowa eliminująca ryzyko błędów wykonawczych. Inną cechą domów parterowych jest spora powierzchnia dachu. Obliczając koszty budowy, należy mieć na uwadze to, że koszt dachu będzie większy niż w budynku piętrowym, ale z kolei oszczędność jest na schodach i komunikacji, które są niezbędne w budynkach o więcej niż jednej kondygnacji. Ogromną zaletą domów parterowych jest właśnie brak schodów, co docenią starsi domownicy. Poza tym, budowa domu jest inwestycją na wiele lat, zatem warto zastanowić się, czy za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat schody nie okażą się rzeczą, z którą trzeba będzie się zmagać.

Często jest tak, że pracownicy budowy mają problemy z pokryciem dachu w budynkach piętrowych. W rezultacie w pomieszczeniach na górnej kondygnacji latem panuje upał a zimą jest chłodno. W domach parterowych za to funkcję izolacyjną spełnia nieużytkowe poddasze.