Projekty gotowe domów to oszczędność czasu i pieniędzy. Wystarczy udać się do biura architektonicznego, zapoznać się z dostępnymi tam propozycjami i wybrać taką, która najlepiej sprosta wszystkim potrzebom i oczekiwaniom. Kolejnym krokiem jest adaptacja projektu, czyli dostosowanie go do przepisów, a także do warunków działki i wprowadzenie ewentualnych zmian z zakresu przeznaczenia wnętrz czy adaptacji pomieszczeń.
Dlaczego projekt gotowy?
Wybór projektu spośród wielu wariantów dostępnych w pracowni architektonicznej to oszczędność czasu i pieniędzy, ale wcale nie kosztem dopasowania do indywidualnych wymagań. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć przechodzenia całego procesu związanego z opracowaniem wymarzonej koncepcji. Biura architektoniczne dysponują wizualizacjami gotowych projektów, dzięki czemu w prosty sposób można przekonać się, czy dana koncepcja spełnia wymagania i czy jest zgodna z oczekiwaniami oraz potrzebami inwestora.
Na czym polega adaptacja projektu?
Adaptacja projektu gotowego polega przede wszystkim na dostosowaniu go do parceli przy uwzględnieniu kształtu oraz wielkości posiadanego terenu. Oprócz tego konieczne jest przystosowanie projektu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz naniesienie zmian związanych z aspektami wizualnymi. W trakcie podejmowania decyzji można zweryfikować, ile będzie kosztowała taka adaptacja oraz czy są jakieś ograniczenia dotyczące wprowadzania zmian. Warto w tej sprawie przejść się do biura projektowego albo przejrzeć dokumentację. Należy też pamiętać, że przy adaptacji projektu architekt będzie musiał wziąć pod uwagę umiejscowienie działki, odległość budynku od granicy parceli oraz wymogi dotyczące podłączania instalacji. Projekt można także dostosować do swoich indywidualnych potrzeb - zmienić układ czy przeznaczenie pomieszczeń albo dostosować do wymiarów działki.
Dokumenty do adaptacji
Przed rozpoczęciem adaptacji projektu konieczne jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów takich jak gotowy projekt w czterech egzemplarzach, aktualna mapa geodezyjna, warunki techniczne przyłączy oraz decyzję o warunkach zabudowy. Większość usług adaptacyjnych pracowni architektonicznej obejmuje nie tylko dopasowanie projektu do planu zagospodarowania działki, ale także uwzględnienie obciążeń gruntowych oraz konstrukcyjnych i uzyskanie niezbędnych pozwoleń.