Wiejsko, sielsko, tradycyjnie

Domy tradycyjne cieszą się nadal niesłabnącą popularnością. Dlaczego tak się dzieje? Domy budowane w technologii tradycyjnej nie są wykonane ani z najlepszych materiałów, ani też nie mają nic w sobie wyjątkowego, dlaczego jednak więc są tak bardzo popularne? Odpowiedź na te pytania jest bardzo prosta - są tanie.

Każda nowinka technologiczna generuje dodatkowe koszty, na które najczęściej przeciętny inwestor nie może sobie pozwolić, dlatego decyduje się na wybudowanie domu taniego, wykonanego w tradycyjnej technologii, ze średniej jakości materiałów. Ale dom tradycyjny nie musi oznaczać domu taniego i o średniej jakości, pozbawionej standardów energooszczędności. Projekty domów tradycyjnych dotyczą również domów nowoczesnych, lecz budowanych w charakterystycznej bryle o tradycyjnym kształcie architektonicznym. Takie domy spotykamy najczęściej na wsiach. Są one gratką dla miłośników tradycyjnej architektury.

Co wyróżnia taki dom tradycyjny? Wyróżniają go przede wszystkim ciekawie zaprojektowane drewniane elementy wykończeniowe. Może to być balustrada balkonu, kratownice na ścianach szczytowych wstawione pomiędzy połaciami dachu i tradycyjne okiennice. Ponadto bryłę budynku, która jest rozplanowana zazwyczaj na rzucie w kształcie prostokąta, urozmaica ganek. Taki tradycyjny ganek jest najczęściej wsparty na okrągłych słupach. Ciekawym elementem jest wykusz klatki schodowej. Wnętrze domu tradycyjnego może być zaprojektowane na wzór jednoizbowych dawnych chat. Wtedy jest centralnie położony hol wraz z pokojem dziennym, jadalnią oraz kuchnią. Wszystko to tworzy jedną dużą, dobrze doświetloną przestrzeń - izbę. W takim projekcie domu tradycyjnego jest również przewidziany garaż, który może być budynkiem wolnostojącym, jak również może zostać na przykład dobudowany do ściany szczytowej domu. Dom tradycyjny to dom o charakterystycznej architekturze i taki niech pozostanie. Nie rezygnujmy z nowoczesności technologicznej.