Dlaczego domy tradycyjne?

Szukając projektu domu idealnego dla nas często przyglądamy się nowoczesnym rozwiązaniom, doceniając ich wartość ekologiczną oraz atrybuty ekonomiczne. Nie należy jednak od razu na straty spisywać stosowanych w architekturze rozwiązań tradycyjnych, opartych na wielowiekowym doświadczeniu projektowym.

Tradycyjne domy, w brew nazwie, wykonywane są obecnie przy wykorzystaniu najnowocześniejszych, ekonomicznych technologii. Ich wartość opiera się jednak przede wszystkim na bogactwie i urodzie formy, wypracowanej przez stulecia doboru funkcjonalności oraz maksymalnym dostosowaniu do panujących u nas warunków atmosferycznych. Tradycyjne projekty domów murowanych, szczególnie, gdy wykonane zostają na zamówienie klienta, okazać się mogą nie tylko niezwykle funkcjonalne, wygodne i dostosowane do indywidualnych potrzeb rodziny, ale też zaskakująco oszczędne w eksploatacji, a w efekcie - ekologiczne.
Domy tradycyjne to również gwarancja pięknej, ponadczasowej formy oraz wysokiej jakości, kształtnej elewacji. Wybór tego typu projektu gwarantuje inwestorowi, że jego dom doskonale wpisze się w urodę okolicznej przyrody, oraz w krótkim czasie wtopi się w okolicę. To bardzo dobra propozycja dla zabieganych, nie mających czasu na intensywną opiekę nad ogrodem i otoczeniem - typowa, tradycyjna forma nie wymaga dużych zachodów ogrodniczych, aby z czasem zyskać na urodzie, nawet jeśli jej otoczenie stanowić będzie tylko trawnik i pojedyncze drzewa.

Przy budowie domów o bryle tradycyjnej możliwe jest również wykorzystanie wielu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by projekt zrealizować na przykład przy pomocy lekkiej konstrukcji drewnianej wykonanej z gotowych prefabrykatów lub przy użyciu technologii domów pasywnych. W wypadku tradycyjnej bryły znacznie łatwiejsze jest też przeprowadzenie adaptacji projektu.