Jak wyglądają domy pasywne

Mamy wrażenie, że koszty utrzymania domu są zbyt wysokie, a rachunki, media i ogrzewanie pochłaniają sporą część naszej wypłaty. Oczywiście, byłoby pięknie, gdyby istniała możliwość oszczędności pieniędzy, ale bez zmiany dotychczasowego komfortu życia. Na szczęście, dzięki nowym technologiom w budownictwie, coś takiego jest możliwe, ponieważ domy pasywne oferują bardzo niskie koszty eksploatacji. Moda na budowanie tego typu budynków przyszła zza granicy, ale jest równocześnie coraz częściej wykorzystywana na gruncie polskim.

Ktoś, kto nie do końca orientuje się w nowinkach budowlanych zapyta: czym tak właściwie jest domy pasywny? Jakie są jego cechy i zalety? Otóż, w odpowiedzi na pytania odpowiadamy, że jest to dom, w którym zastosowano innowacyjną technologię właściwie w każdym możliwym obszarze. Chodzi w niej przede wszystkim o to, żeby budynek był szczelny, dzięki czemu ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz.

Wszystko można osiągnąć za pomocą odpowiedniej grubość ścian, które powinny być podwójne  oraz dobrej warstwy izolacyjnej całego budynku. Takie właśnie są  podstawowe wyznaczniki domu pasywnego.

Do tego dochodzą odpowiednie okna, które muszą być oczywiście szczelne, tak, aby nie wypuszczały ciepła na zewnątrz. Ale ich wielkość również ma ogromne znaczenie. Jeśli większe okna umieścimy od strony  południowej, gdzie szczególnie długo świeci słońce możemy zredukować ogrzewanie domu. Promienie słoneczne są przecież ciepłe i przenikając przez szybę, wpłyną dodatnio na temperaturę w pomieszczeniach.

Dzięki temu, możemy ograniczyć do minimum ogrzewanie domu i zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dom pasywny będzie zatrzymywał całe ciepło w sobie, więc nie musimy obawiać  się srogiej zimy. Takie budynki są zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne, ponieważ zużywają niewielką ilość energii prze co jest bardzo przyjazny dla środowiska.

Jeśli więc planujemy kupić lub wybudować dom, powinniśmy się zastanowić nad budynkiem pasywnym. Inwestując raz, możemy przecież wpłynąć na oszczędności o charakterze długoterminowym. Kiedy przeliczymy wszystkie koszty i ewentualny zysk, z pewnością przyznamy rację, że dom pasywny jest dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Domy energooszczędne projekty, domy luksusowe