Budujemy dom! Ale od czego tak naprawdę zacząć?

Wbrew pozorom budowa domu nie rozpoczyna się od samej czynności budowania - rozpoczyna się od szeregu formalności, o jakie musimy zadbać, aby taka budowa w ogóle mogła się rozpocząć. Jak można sobie łatwo wyobrazić, aby w ogóle myśleć o budowaniu - trzeba mieć do tego odpowiednie miejsce. Konieczne jest więc przeznaczenie pod dom określonej działki, której jeśli jeszcze nie posiadamy to musimy zaplanować jej zakup. Podczas wybierania lokalizacji działki warto też od razu zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego danego terenu, aby potem się nie rozczarować, co do tego, jakiego rodzaju budynek może na niej stanąć i jaką może mieć wielkość.

Wybór projektu domu - jakie są najpopularniejsze?

Kolejnym etapem będzie wybranie projektu domu, według którego zostanie on wybudowany. Do najpopularniejszych rozwiązań obecnie należą projekty domów parterowych o powierzchni użytkowej około 100 m2. Oprócz rozbudowanego parteru dom zakłada także sypialnie zlokalizowane na poddaszu użytkowym. Bardzo modne są także projekty domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. Wszystko po to, aby później zaoszczędzić na kosztach utrzymania budynku. Oczywiście, ważne jest dostosowanie projektu do wymiarów działki, ilości osób, jakie będą chciały w nim zamieszkać, a także do potrzeb domowników oraz posiadanego budżetu na ten cel.

Jakże ważna adaptacja projektu domu

Mając już wybrany projekt należy zwrócić się do architekta, który zaadaptuje go do posiadanej przez nas działki. Polega to na dostosowaniu gotowego projektu do posiadanego terenu oraz ewentualnych wytycznych, co do planu zagospodarowania danego terenu. Projekt musi spełniać wszelkie wymagania i tak zostać osadzony w ramach działki, aby odpowiadał on wytycznym. Zajmujący się tym architekt adaptacyjny może nam pomóc skompletować wszelkie niezbędne dokumenty do tego, aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Dopiero po jego uzyskaniu można rozpocząć jakiekolwiek prace lub też zatrudnić podwykonawcę, który będzie dla nas budował dom.