Katalogowe projekty domów

Budowa własnego domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Trzeba zabezpieczyć finansowanie (gotówka lub kredyt), znaleźć odpowiednią działkę, wybrać odpowiedni projekt i wreszcie przystąpić do fazy wykonawczej. Na każdym z tych etapów inwestor musi podejmować wiele decyzji.

Wybór działki

To kwestia kluczowa. Czasami wymaga rozwiązań kompromisowych. Atrakcyjne działki pod względem kształtu i położenia są bardzo drogie. Często jednak zdarza się, że działkę o pochyłym położeniu, przy bocznej drodze można kupić w bardzo atrakcyjnej cenie. I najczęściej takie okazje są bardzo opłacalne.

Projekt domu

Wybór projektu architektonicznego domu nie nastręcza obecnie żadnych trudności. Wiele pracowni architektonicznych oferuje gotowe projekty, z którymi można zapoznać się w biurach stacjonarnych i w ofercie internetowej. Do wyboru jest szeroka oferta domów tradycyjnych, domów drewnianych czy bardziej nowoczesnych domów energooszczędnych i domów inteligentnych.

Gotowy projekt oferowany przez pracownię architektoniczną zawiera:
• opis techniczny budynku (powierzchnię, kubaturę, materiały, sposób wykonania)
• rysunki techniczne konstrukcji (nadproża, konstrukcje, fundamenty, stropy)
• wykaz stolarki okiennej i drzwiowej
• projekty instalacji elektrycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej, odgromowej i ogrzewczej.
Gotowy projekt powinien zawierać klauzulę o zgodzie pracowni architektonicznej na adaptację projektu.

Adaptacja projektu architektonicznego

Zaletą gotowych projektów jest ich stosunkowo niska cena. Przedstawiają one projekty uniwersalne, nie uwzględniające indywidualnych wymagań inwestora i specyficznych cech działki. Każdy gotowy projekt wymaga adaptacji, czyli przystosowania do konkretnych warunków. Dokonuje tego architekt indywidualnie wynajęty przez inwestora i to on później ponosi odpowiedzialność za realizację projektu. Jego podpis widnieje także na dokumentach składanych w odpowiednich urzędach.

Etap adaptacji projektu to dobry moment, by gotowy projekt dostosować do indywidualnych wymagań. Na tym etapie można:
• zmienić układ pomieszczeń poprzez przesunięcie ścianek działowych
• zmienić materiały wykończeniowe
• dostosować wymiary domu do wymiarów działki
• zmienić wygląd elewacji.

Adaptacja gotowego projektu jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż zlecenie projektu indywidualnego i w większości przypadków nie ma wpływu na późniejszy komfort.