Własna działka a budowa domu

Nie każdy wie, od czego zacząć budowę domu, a zakup działki to przecież dopiero początek. Z całą pewnością niczego nie uzyskamy, jeśli po wybraniu działki po prostu udamy się do organu państwowego w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Zanim możliwe będzie w ogóle rozpoczęcie jakichkolwiek prac na terenie budowy, inwestora czeka jeszcze wiele etapów do przejścia. Jak zatem się w tym wszystkim odnaleźć?

Własna działka a budowa domu

Pierwszym krokiem w przypadku osoby pragnącej wybudować swój wymarzony dom jest oczywiście zakup odpowiedniej działki. Zasada jest taka, że im bliżej miasta się ona znajduje, tym jej cena jest wyższa. Jeśli dana działka nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to konieczne jest wystąpienie w gminie o warunki zabudowy, co z kolei wiąże się z koniecznością poczekania od trzech do nawet sześciu miesięcy. Najlepiej jest wybierać działki uzbrojone już w media. Jeśli bowiem nie będzie możliwości przyłączenia się z miejscowa kanalizacją, gazem czy prądem, trzeba będzie kopać własną studnię, wybudować szambo i postawić słupy w celu przeciągnięcia kabli elektrycznych. Po przejściu etapu złożenia wniosku o wpis czy warunki zabudowy, można przejść do zamówienia projektu domu. Oczywiście wybrany model domu musi pasować do posiadanej działki.

Kolejnym krokiem jest udanie się do lokalnego architekta, gdyż w celu złożenia pozwolenia na budowę wymagany jest zrobiony przez niego projekt zagospodarowania działki. Następnie trzeba uzyskać pozwolenie na budowę, które wydawane jest przez starostę lub prezydenta miasta. Po uzyskaniu pozwolenia należy poczekać jeszcze czternaście dni, aż się uprawomocni. Teraz inwestor ma dwa lata na rozpoczęcie prac budowlanych. Wymaga to oczywiście nawiązania współpracy z wykonawcami. Należy przygotować teren pod płytę fundamentową, a po wyschnięciu fundamentów można już przystąpić do budowy. O terminie rozpoczęcia robót należy powiadomić starostwo z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem. Przed rozpoczęciem budowy trzeba także umieścić na działce tablicę informacyjną i nabyć dziennik budowy.