Czy architekt adaptujący projket domu, może dokonać zmian w projekcie?

Gotowe projekty domów mają tę zaletę, że łatwo można je kupić i są o wiele tańsze niż te, które wykonuje się pod indywidualne zamówienie późniejszego inwestora. Prawda jest jednak taka, że gotowy projekt należy poddać odpowiedniej adaptacji. Jest to czynność obowiązkowa, dzięki której uzyskamy pozwolenie na budowę. Co to jest adaptacja projektu domu?

Adaptacja projektu budynku nie jest niczym innym, jak dostosowaniem projektu do pewnych formalnych wymogów. Aby gotowy projekt domu spełniał wszelkie wymagania i był zgodny z prawem, musi być między innymi dopasowany do obowiązującej na danym terenie Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu albo, gdy jej nie ma – do wypisu i wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Powinien uwzględniać warunki klimatyczne i gruntowe działki, na której ma stanąć budynek. Architekt adaptujący musi wykonać także projekt zagospodarowania działki wraz z naniesieniem budynku na odpowiednią mapę geodezyjną. To są podstawowe czynności, jakie musi wykonać architekt, ale czy ta sama osoba może dokonać zmian w projekcie, który kupiliśmy?

Architekt adaptujący może także dostosować projekt do wymagań inwestora. Może z powodzeniem dokonać w nim odpowiednich zmian. Oczywiście, wszystko zależy od rodzaju umowy zawartej między inwestorem, a architektem. Jakich zmian może dokonać architekt w projekcie domu? Zmiany dzielimy na łatwe i trudne. Do łatwych zaliczamy między innymi zmianę kąta nachylenia dachu, zmianę wielkości oraz kształtu i rozmieszczenia okien i drzwi. Prosta jest także zmiana stropu oraz zmiany w funkcji pomieszczeń, czy samego rozmieszczenia ścianek działowych. Najtrudniejsze są zmiany związane z konstrukcją budynku. Do trudnych zalicza się przemianę domu parterowego na dom z użytkowym poddaszem, zmiany w wymiarach zewnętrznych budynku, zmiana materiałów w wybranej technologii budowy. Ceny takiej adaptacji również zależą od tego, co chcemy zmienić w projekcie, dlatego warto wysłać propozycję do kilku architektów i wybrać najlepszą ofertę.